Web Tasarım SEO İlişkisi

SEO işlemleri bir web sitesine daha çok ziyaretçi kazandıran tekniklerdir. Ancak çoğu sitede web tasarım çalışmalarından sonra seo çalışmalarına başlanır. Web tasarım seo ilişkisi aslında web tasarım çalışmasının başlangıcında başlar.

  1. Web tasarım SEO çalışmaları düşünerek yapılmalıdır
  2. HTML CSS web tasarım SEO çalışmasının başlangıç noktasıdır
  3. Flash web tasarımı SEO için dezavantajdır
  4. Daha az kod çok içerik
  5. Hatasız Kodlama
  6. Web tasarımında SEO dostu URL yapısı önemlidir
  7. İçerik yönetim yazılımları ile daha çok içerik
  8. Sonuç

Web tasarım SEO çalışmaları düşünerek yapılmalıdır

SEO kurallarını bilmeden web tasarım çalışması yapıldığında hatalı indeksleme ile karşılaşılır. Çoğu zaman site ziyaretçi alamaz ya da alıyorsa da istenen kelimeler değildir. Doğru web tasarım çalışması Google’a neleri indekslemesi gerektiğini söyler, hatta neleri indekslememesi gerektiğini de.

HTML CSS web tasarım SEO çalışmasının başlangıç noktasıdır

Arama motorlarının bir sayfayı indekslemesi ve üst sıralarda göstermesi için öncelikle okunabilir bir tasarım olmalıdır. Sitenizden haberdar olan arama motorları sitenizi keşfetmek ister. Google veya diğerleri (Yahoo, Bing) sitenize tarayıcı botlarını (crawler) gönderir, sitenizdeki her sayfayı inceler. HTML dosya sisteminde içerik kolayca okur, analiz ederek indekslemek üzere sistemine aktarır.

Flash web tasarımı SEO için dezavantajdır

Süslü ve ziyaretçiyi etkilemek için hazırlanan flash siteleri havalıdır. Ancak tarayıcı tarafından yeteri kadar okunamazlar. Flash dosyaları .swf uzantılı dosyalarlardan siteyi oluşturur. Basitçe tarayıcınızın “kaynağı görüntüle” seçeneği ile siteye bakarsanız flash tasarımlarda içerik namına birşey bulamazsınız. Flash web tasarımın bir diğer dezavantajı da sayfa açılışını yavaşlatması ve ziyareçinin hemen çıkmasına neden olmasıdır. Google “Hemen Çıkma Oranı” değerlerini ölçer ve bu oranlar yüksekse, yani ziyaretçi kısa sürede siteden ayrılıyorsa, sitenizin ilgili kelime ile alakasız olduğunu düşünerek alt sıralara siteyi kaydırır, pagerank değerini düşürür. Flash web tasarımının önemli dezavantajlarından bir tanesi de Google Analytics gibi analiz araçlarıyla ziyaretçi trafiğinin izlenememesidir. Sitenizde ziyaretçi istatistiklerini izleyememek kör uçuş gibidir.

Daha az kod çok içerik

Gereksiz HTML etiketleri, javascriptler, etiket satırında CSS tanımları vb kodların yoğunluğu bir sayfada içerik oranını aşmamalıdır. CSS ve javascript tanımları ayrı bir dosyada bulunmalı ve sayfaya link ile bağlanmalıdır.

Hatasız Kodlama

Web tasarımını oluşturan HTML,CSS, Javascript gibi tarayıcının okuduğu bu dosyalar hatasız kodlanmalıdır. HTML etiketleri açma ve kapatma etiketleri ile oluşur. Örneğin:

1
paragraf içeriği

Eğer yukarıdaki gibi tanımlamada kapatma etiketindeki sembollerden bir tanesi (<,/ veya >) unutulursa hatalı kodlama yapılmış olur. W3C testleri ile bu tür hatalardan web tasarımcı sitesini ayıklamalıdır.

Web tasarımında SEO dostu URL yapısı önemlidir

Bir sayfanın iyi biçimde indekslenmesi için dosya adının içerik ile ilgili olması gerekir. Örneğin:

1
websites.com/sayfa.php?id=12313

yerine

1
websitem.com/samsung-cep-telefonu.html

şeklinde olmalıdır. Birinci seçenekte arama motoru sayfanın ne tür bir içerikle ilgili olduğunu anlamayacaktır. Bu tür URL yapısı tekrar ziyaret etmek istediğinde kolayca hatırlayabileceği bir yapıdır.

İçerik yönetim yazılımları ile daha çok içerik

Arama motorları taze içerikleri sever. Her gün yeni içerikler sunan siteleri daha sık ziyaret eder ve üst sıralarda ziyaretçisine sunar. Örneğin WordPress web tasarım çalışmalarımızda daha çok içerik oluşturmamızı sağlıyor. WordPress SEO altyapısı kolayca oluşturularak optimize edilebiliyor.

Sonuç

Web tasarım SEO ilişkisi başlangıçta da söylediğimiz gibi ilk günden düşünülürse sitenin başarısını önemli oranda arttıracaktır. Elbette SEO teknikleri bu saydıklarımızla bitmiyor. Ancak daha baştan web sitenizin tasarımını daha çok ziyaretçi alabilmesi için SEO uyumlu hazırlatmanız gerekiyor.Kategoriler: Web Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir