WordPress Nedir ? Ne işe yarar ?

Web sitesi sahibisiniz veya yeni bir web sitesi projeniz olabilir. Daha önce adını duydunuz ve WordPress Nedir diyerek merak ettiniz.

İçerik Yönetim Yazılımı veya CMS

Eğer web sitesi konularında yeniyseniz şöyle işlerle uğraşacağınızdan henüz haberiniz yoktur. Diyelim ki, web sitesi kurmak istiyorsunuz. Web sitenizdeki içerikleri düzenlemek ve yönetmek zaman alır ve zahmetlidir. Bu işleri yapmak için kullanılan yazılıma Content Management Systems (CMS) veya türkçesiyle içerik yönetim yazılımı deniyor. Dünyada bu amaçla yazılmış çok farklı yazılımlar bulunuyor. WordPress de bunlardan bir tanesidir.En çok kullanılan program WordPress. Dünyada her 5 siteden biri WordPress ile yönetiliyor. Gerçekten bu büyük bir rakam. WordPress’in dışında Joomla, Drupal gibi yazılımlar da aynı işlevleri gören diğer yazılımlardır.

Web Sitesini Yönetmek

Yazıların düzenlenmesi, resimlerin yüklenmesi ve boyutunun ayarlanması gibi bir dizi içerik işlemlerin yapılması gerekir. Ayrıca ziyaretçilerin web sitenizi gördüğü kısımda içeriklerin düzgün biçimde yerleştirilmesi işinin de yapılması gerekir. Eğer ziyaretçi bir iletişim formu doldurduysa bunun size ulaştırılması da gerekiyor. Yapılacaklar listesi bu şekilde uzayıp gidiyor. Ama siz meseleyi anladınız sanıyorum. İçerik yönetim yazılımından bahsediyorum. WordPress. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir